Choroby dziąseł źle wpływają na mózg

Choroby dziąseł maja wpływ na działanie mózgu, mogą pogarszać jego funkcjonowanie i prowadzić do otępienia i choroby Alzheimera - twierdzą naukowcy z University of Southampton oraz King's College w Londynie.

Naukowcy badali 59 osób z łagodną lub umiarkowaną demencją. Sprawdzali sprawność umysłową oraz mierzyli poziom markerów zapalnych. W tym samym czasie niepoinformowana o wynikach badań psychologicznych higienistka stomatologiczna przeprowadziła kontrolę stanu jamy ustnej uczestników eksperymentu.

Kłopoty z dziąsłami zauważono u 22 osób, u 37 były one znacznie mniej widoczne. Średni wiek w grupie z chorobami dziąseł wynosił 75 lat, natomiast dla osób z dziąsłami w niezłym stanie - 79. Większość pacjentów obserwowano przez kolejne pół roku i powtórzono badania - u osób z chorobami dziąseł (zapalenie przyzębia) postęp demencji był sześciokrotnie szybszy, co było dla badaczy zaskoczeniem.

Według nich: stan zapalny dziąseł może przyspieszać pogarszanie się sprawności mózgu. Wysoki poziom przeciwciał przeciwko bakteriom odpowiadającym za stan zapalny dziąseł ma związek z podwyższonym poziomem cząsteczek związanych z zapaleniem (te oddziałują na mózg)..

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.