Pierwsze wyspy trzustkowe gotowe do przeszczepu w GUMed

W programie STRATEGMED TREGS, realizowanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w kooperacji z firmą CellT Sp. z o.o. (Gdański Park Naukowo-Technologiczny) oraz Uniwersytetem w Chicago udało się uzyskać preparat wysp trzustkowych do przeszczepu.

Celem Projektu jest wdrożenie do praktyki klinicznej terapeutycznych przeszczepów wysp trzustkowych w leczeniu cukrzycy. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.  Izolację wysp trzustkowych do standardu preparatu dla pacjenta oraz projekt STRATEGMED TREGS koordynuje prof. Piotr Trzonkowski z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii, a w przygotowaniach do przeszczepu od strony klinicznej biorą udział: dr Maciej Śledziński z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, dr Tomasz Gorycki i dr Tomasz Nowicki z Zakładu Radiologii, a także dr Justyna Gołębiewska z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Wszyscy zostali przeszkoleni w Uniwersytecie w Chicago pod okiem prof. Piotra Witkowskiego, dyrektora tamtejszego Programu Przeszczepiania Wysp Trzustkowych.

 

Źródło: gumed.edu.pl

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.