Światowy Dzień Nerek 2016

W Polsce zagrożonych śmiercią z powodu chorób nerek jest 1.5 mln ludzi! W czasie Światowego Dnia Nerek nefrolodzy, transplantolodzy jednym głosem nawołują do regularnego badania.

" W Polsce ok. 4.5 mln ludzi choruje na przewlekłe choroby nerek i tylko co dziesiąta osoba o tym wie i się leczy. Półtora miliona umrze przedwcześnie z powodu braku diagnozy i leczenia - mówi prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. - Bezpośrednią przyczyną tych zgonów będą zawały, udary, infekcje i nowotwory. Jednak to chore nerki i toksyny, które z tego powodu kumulują się w organizmie, zniszczą przez lata inne narządy".

Co roku ok. 4 tys. Polaków, by ratować życie, musi rozpocząć stałe leczenie dializami. Połowa z nich dopiero wtedy, gdy ich nerki całkowicie przestają działać, dowiaduje się o swojej chorobie.

Pilnie potrzebny jest ogólnopolski program wczesnego wykrywania i leczenia chorób nerek oraz rejestr chorych na nerki – apelują lekarze z Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Stowarzyszenia Nefrologia Polska, NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz pacjenci nefrologiczni skupieni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Osób Dializowanych.

„Chcemy uwrażliwiać pediatrów, lekarzy rodzinnych, diabetologów i kardiologów na subtelne oznaki chorujących nerek. Dobry pomysł to także włączenie np. ogólnego badania moczu do katalogu badań okresowych” – dodaje prof. Gellert.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.