Jak chronić nastolatki przed poważnymi problemami

Amerykański National Institute on Drug Abuse (NIDA) udostępnił przewodnik online na temat zapobiegania narkomanii i innych szkodliwych zachowań u młodzieży. Wiele można na tym polu zdziałać w pierwszych latach życia, a nawet jeszcze w trakcie ciąży.

Choć używanie narkotyków czy inne autodestrukcyjne zachowania pojawiają się najczęściej w okresie nastoletnim, to ich korzenie sięgają początku życia, nawet jeszcze okresu przed narodzinami. To wnioski zawarte w nowym przewodniku stworzonym na podstawie analizy dostępnych dowodów naukowych.

"Dzięki ponad trzem dekadom badań tego, co pozwala dziecku radzić sobie z nieuniknionym w życiu stresem, wiemy o unikalnych możliwościach interwencji na bardzo wczesnym etapie życia, które mogą zapobiec nadużywaniu szkodliwych substancji" - mówi dyrektor NIDA Nora D. Volkow. "Wiemy teraz, że wczesne działania, w czasie gdy dzieci przygotowują się do szkolnego życia, mogą zbudować podstawę dla lepiej działającej samoregulacji" - mówi prof. Volkow.

Do takich działań należy np. budowanie wspierającego, ciepłego, stabilnego środowiska życia dziecka. Takie otoczenie połączone z dobrym odżywieniem, stymulacją rozwoju fizycznego i intelektualnego we wczesnych latach pozwala później oprzeć się dziecku szkodliwym impulsom czy presji rówieśników.

Warto też zwracać uwagę na wczesne objawy potencjalnie zwiastujące problemy. Okazuje się na przykład, że agresywne zachowania w okresie przedszkolnym oznaczają większe zagrożenie narkomanią, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi czy przestępczością w okresie nastoletnim.

Przewodnik dostępny jest pod adresem:
<< Principles of Substance Abuse Prevention for Early Childhood

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.