Supernowoczesna proteza dla weterana wojny w Afganistanie

St. kapral Krzysztof Polusik otrzymał supernowoczesną protezę prawej nogi z elektronicznym przegubem kolanowym Genium X3.

Genium X3  to proteza zrobiona przez krakowską firmę Inovamed w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej (na zlecenie amerykańskiej armii i Departamentu Weteranów Wojennych USA,) i  sfinansowana przez MON i częściowo NFZ.

Proteza jest wodoodporna, wodoszczelna, odporna na kurz i piasek, daje możliwość biegania, swobodnego chodzenia po schodach, pływania i uczestniczenia w innych zajęciach sportowych. Można nią też sterować za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki systemowi mikroprocesorowych czujników Genium X3 jest bezpieczne w każdych warunkach podłoża i szybkości chodu. 

St. kapral Krzysztof Polusik stracił prawą nogę i lewe udo w czasie misji w Afganistanie w 2010 roku (był żołnierzem 2 Mazowieckiej Brygady Saperów ). Po dwuletniej rehabilitacji wrócił do czynnej służby wojskowej, pracuje teraz w dowództwie operacyjnym w Warszawie. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.