Stomia: kobiety, które żyją z ,,różą”

Kobiecość, zmysłowość i seksualność to temat niezwykle delikatny i wrażliwy w kontekście stomii. Zbliżający się Dzień Kobiet jest doskonałym pretekstem do tego, aby zwrócić uwagę, że panie ze stomią, pomimo zdrowotnych turbulencji, mogą nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie.

W Polsce żyje ok. 40 tys. stomików, z czego prawie połowę stanowią kobiety. Według badań przeprowadzonych na zlecenie kampanii „Stomalife. Odkryj stomię”, jedynie co piąty stomik czuje się szczęśliwy, a ponad 30 proc. potrzebuje wsparcia, aby zaakceptować swoją sytuację. Kobiety bardzo często zyskując zdrowie (stomia to nie choroba, a wyjście z choroby), tracą poczucie własnej wartości. Wsparcie bliskich i otoczenia jest kluczowe, aby pomóc im znaleźć siłę i chęci do dalszej realizacji marzeń oraz samoakceptacji.

„Specyficzny kształt stomii przypominający różę, sprawił, że to właśnie ona stała się symbolem stomików. W tym roku kampania ,,STOMAlife. Odkryj stomię”, dużą wagę przykłada do psychologicznych aspektów funkcjonowania ze stomią. Dlatego 8 marca chcemy przypomnieć, że ta symboliczna róża, którą tego dnia często jesteśmy obdarowywane, ma wyjątkowe znaczenie w kontekście kobiet żyjących z wyłonioną stomią” – wyjaśnia Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife. I dodaje: – Dla wielu z nich zmiany zachodzące w wyglądzie fizycznym i obawa przed reakcją otoczenia skutkują obniżeniem samooceny i wycofaniem się z aktywnego życia”.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie kampanii „Stomalife. Odkryj stomię” wynika, że prawie 70 proc. stomików odczuwa dyskomfort w kontaktach z otoczeniem. Potwierdzają to amerykańskie badania prowadzone regularnie od 1947 r. opisując szereg problemów emocjonalnych, z którymi muszą się zmagać stomicy, w tym lęk, depresja, poczucie wstydu, wstrętu, utrata sensu życia i nadziei, zaburzenia samoakceptacji, poczucie krzywdy, agresja. Sytuacji nie ułatwia niska świadomość społeczna odnośnie stomii.

„Tematem niezwykle delikatnym i wrażliwym w kontekście stomii, jest kobiecość, zmysłowość i seksualność. Brak poczucia zewnętrznej akceptacji powoduje u stomiczek lęk przed ujawnieniem faktu posiadania stomii, często nawet wobec najbliższych. Strach przed odrzuceniem nie pozwala im cieszyć się z otrzymanej szansy na zdrowe, normalne życie. I tutaj kluczową rolę odgrywa otoczenie, rodzina, partnerzy. To dzięki ich pełnej akceptacji kobiety mogą odrzucić obawy, zachowując poczucie swojej kobiecości” – mówi Dorota Minta, psycholog i ekspert kampanii „Stomalife. Odkryj stomię”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.