Uwaga na chrapanie u dzieci

Szwedzkie badanie pokazuje, że wielu rodziców nie przejmuje się chrapaniem u dziecka. Tymczasem może ono prowadzić do różnych problemów, m.in. zburzeń koncentracji i trudności w nauce.

Okresowe chrapanie dzieci nie jest niczym nadzwyczajnym ani groźnym - piszą autorzy badania z Sahlgrenska Academy. Jednak jeśli utrzymuje się dłużej i prowadzi do nocnego bezdechu, wtedy potrzebna jest pomoc. Taki stan może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, kłopotów z koncentracją i nauką, moczenia nocnego, a nawet opóźnienia wzrostu - wyjaśniają badacze.

Przeprowadzona przez nich obserwacja 1,3 tys. dzieci w wieku od 0 do 11 lat pokazała, że chrapanie często jest bagatelizowane przez dorosłych. W przeprowadzonym przez nich badaniu problem ten miało 5 proc. dzieci, z czego tylko rodzice jednej trzeciej z nich szukali pomocy medycznej.

"Badanie to pokazuje, że świadomość negatywnych efektów zaburzeń oddychania podczas snu dzieci jest niska i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że zaburzenie to wymaga dokładniejszej obserwacji" - mówi Gunnhildur Gudnadottir, autor projektu. "Oczywisty wniosek wynikający z naszego badania jest taki, że musimy wziąć pod uwagę to, jak rodzice są informowani o problemie chrapania i gdzie mogą szukać pomocy" - wyjaśnia uczony.

Badacze zwracają uwagę, że częstą przyczyną chrapania u dzieci są przerośnięte migdałki i przypominają o dostępnych możliwościach leczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.