Zabiegi rotablacji w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

Kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji. Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych, w podeszłym wieku, z cukrzycą.

Dr Wojciech Gutkowski, kierownik pracowni Hemodynamiki w WSzZ, pod kierownictwem którego wykonano pierwszą rotablację, tłumaczy, że zabieg polega na przewiercaniu specjalnym borem, poruszającym się z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę, twardej, zwapniałej blaszki miażdżycowej. Wojciech Gutkowski dodaje, że z uwagi na strukturę i twardość zmiany zwężającej światło naczynia wieńcowego u części pacjentów nie można zastosować zwykłych balonów angioplastycznych.

Pierwsze trzy zabiegi rotablacji kardiolodzy ze Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali u pacjentów powyżej 80. r. ż.: dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Aterektomie rotacyjne, czyli rot ablacje, są dedykowane właśnie szczególnie chorym w podeszłym wieku, cukrzykom. To osoby u których ewentualny zabieg kardiochirurgiczny wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Dotychczas tacy chorzy musieli poddawać się takim operacjom albo wyjeżdżać do ośrodków poza woj. świętokrzyskie.

W ubiegłym roku w Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonano łącznie ok. 5,6 tys. różnych procedur, w tym 2 tys. koronarografii i ok. 1. tys. angioplastyk wieńcowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.