Ćwiczenia a neuroprzekaźniki

Intensywny wysiłek fizyczny zmienia metabolizm mózgu i produkcję neurotransmiterów. Sport może więc pomagać w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

Wymagające dużego wysiłku ćwiczenia zwiększają produkcję GABA oraz glutaminianu. Tak twierdzą naukowcy z University of California Davis Health System, którzy tłumaczą, że np. zaburzenia produkcji GABA obserwuje się u chorych na depresję.

W swoim eksperymencie uczeni z pomocą MRI prawie 40 zdrowym osobom zmierzyli poziom GABA i glutaminianu w mózgu przed i po 20-minutowym czasie intensywnego ruchu.

Poziom neurotransmiterów był różny. Wyraźne zmiany zaszły w korze wzrokowej i tylnej korze zakrętu obręczy, która uczestniczy m.in. w regulacji akcji serca, przetwarzaniu emocji i w działaniu niektórych funkcji poznawczych.

Według badaczy jest możliwe, że ruch może działać nawet jako alternatywna forma terapii depresji. "Nie każdy człowiek z depresją, który będzie ćwiczył, poczuje się lepiej, ale wielu tak. Być może uda się zidentyfikować pacjentów, którzy mogliby najbardziej skorzystać z leczenia ruchem" - mówi Richard Maddock, główny autor badania.

Przy okazji odkrycie częściowo rozwiązało jedną z zagadek dotyczących mózgu. Jak tłumaczą autorzy eksperymentu, w czasie wysiłku wyjątkowo silnie wzrasta metabolizm w mózgu i nie było wiadomo, do czego potrzebna jest dodatkowa energia. Po części mogłaby być wykorzystywana właśnie na produkcję neurotransmiterów - uważają naukowcy. Wiedza ta może też mieć znaczenie dla sportowców. Badacze spekulują, że limit wytrzymałości może być związany nie tylko z wyczerpaniem ciała, ale także mózgu.

Planowane są już dalsze badania, szczególnie pod kątem leczenia depresji. Uczeni chcą m.in. sprawdzić, czy podobne działanie ma mniej intensywny wysiłek i jakie ćwiczenia najlepiej pomagałyby chorym.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.