Słabo z opieką medyczną w więzieniach

W ubiegłym roku do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło ponad 1000 skarg na niewłaściwą opiekę medyczną w warunkach więziennej izolacji. Jan Bodnar apeluje o powołanie międzyresortowego zespołu ekspertów, który opracuje nowy model funkcjonowania opieki medycznej dla osób pozbawionych wolności.

Więzienna służba zdrowia coraz częściej nie jest w stanie kompleksowo świadczyć swoich usług. Stąd coraz większa ilość przerw udzielanych ze względów zdrowotnych skazanym, również niebezpiecznym przestępcom. Aktualny system wymusza konwojowanie osadzonych do pozawięziennych podmiotów leczniczych, co z kolei prowadzi do pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej w nadgodzinach i jest bardzo kosztowne. „W moim przekonaniu, taki stan rzeczy pokazuje skalę problemu związanego ze świadczeniem opieki medycznej więźniom i tym bardziej rodzi potrzebę powołania do życia zespołu roboczego z udziałem ekspertów zewnętrznych. Niezbędne jest wypracowanie kompleksowego modelu funkcjonowania więziennej opieki zdrowotnej oraz rozważenie chociażby wykorzystania systemu dozoru elektronicznego na czas udzielania przerwy w karze ze względów zdrowotnych” – pisze  w liście do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wypracowanie nowych rozwiązań mogłoby przyczynić się także do zmniejszenia ilości spraw przegranych przez Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, z powodu niezagwarantowania osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych na takim samym poziomie jak wszystkim obywatelom.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.