FPZ: podwyżki dla pielęgniarek poz pod znakiem zapytania

Federacja Porozumienie Zielonogórskie alarmuje o problemach i wątpliwościach interpretacyjnych związanych z zarządzeniem prezesa NFZ regulującym wypłaty podwyżek pielęgniarkom i położnym podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarze rodzinni wskazują, że nowe zarządzenia wydane przez NFZ nie dość, że dokłada biurokratycznych obowiązków, to jeszcze w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia wyższe wypłaty. Wskazują, że taka sytuacja miała miejsce m.in. na terenie łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

"Fundusz odmawia przekazania środków na podwyżki, jeśli nie dostarczy się wszystkich druków wymienionych w załącznikach do zarządzenia. Tymczasem ostatni z nich to oświadczenie o przekazaniu pieniędzy pielęgniarkom i położnym. Zatem NFZ wymaga poświadczenia nieprawdy – jak mamy zaświadczać o przekazaniu środków, których nie otrzymaliśmy?" – pyta Jarosław Krawczyk z Łódzkiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ale to nie wszystko. FPZ wskazuje, że niektóre izby pielęgniarek i położnych odmawiają wydania opinii w sprawie podziału środków na podwyżki, bo uzależniają to od opłacenia składek członkowskich samych pielęgniarek i położnych przynależących do samorządu. Lekarze przypominają również, że chodzi o podwyżki rzędu 19 groszy brutto od zadeklarowanego pacjenta, czyli w praktyce w wielu przypadkach 100-200 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.