Świat krótkowidzów

Jeśli utrzymają się obecne trendy, w 2050 roku 5 mld osób na świecie będzie cierpiało z powodu krótkowzroczności i aż jedna piąta z nich będzie zagrożona ślepotą. Naukowcy zalecają rozpoczęcie działań zaradczych już teraz.

Do takich przewidywań doszli badacze z Brien Holden Vision Institute, University of New South Wales Australia i Singapore Eye Research Institute, którzy przyjrzeli się przyrostowi liczby przypadków częstej wady wzroku i jej przyczynom.

Ich zdaniem świat zmierza ku sporym problemom. Jako jeden z przykładów badacze podają USA, w których od 2000 do 2050 roku liczba krótkowidzów ma wzrosnąć z 90 do 260 mln. Na świecie liczba ta ma osiągnąć prawie 5 mld, co ma odpowiadać połowie globalnej populacji. Miliard z tych osób ma mieć znacząco podwyższone ryzyko utraty wzroku.

Taki gwałtowny przyrost liczby chorych uczeni przypisują w dużej mierze coraz powszechniejszemu stylowi życia. Chodzi o spędzanie coraz mniejszej ilości czasu na otwartej przestrzeni i coraz dłuższe skupianie wzroku na bliskich przedmiotach, głównie na ekranach elektronicznych urządzeń.

Badacze zalecają kilka rodzajów działań. Ich zdaniem potrzebne jest zaplanowanie odpowiedniej strategii działania dla systemu opieki zdrowotnej, praca nad odpowiednimi terapiami oraz zapobieganie chorobie. W ramach profilaktyki uczeni zalecają regularne badania dzieci, a także zmianę przyzwyczajeń - zwiększenie ilości czasu na świeżym powietrzu i ograniczanie aktywności związanej z patrzeniem na bardzo bliskie odległości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.