Ruch przeciw guzom

Myszy, które miały dostęp do młynka i mogły w nim ćwiczyć, dużo lepiej radziły sobie z niszczeniem wszczepionych im guzów. Działo się tak, ponieważ ruch aktywował komórki NK.

Autorzy eksperymentu - badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze wyjaśniają, że napływające komórki NK mogą regulować wielkość guza, ale dotąd nie wiadomo było, jak na ten proces wpływają ćwiczenia fizyczne.

Aby to sprawdzić, uczeni posłużyli się myszami, którym wszczepili guzy. W pierwszej części badania, część zwierząt mogła spędzać wolny czas na bieganiu w młynku. U tych osobników doszło do znacznie większej redukcji rozmiaru guza niż u gryzoni pozbawionych intensywnego ruchu. Podejrzewając, że może w tym uczestniczyć adrenalina, badacze zastąpili ruch zastrzykami z tego hormonu. Efekt był podobny. Badacze zauważyli też, że za niszczenie guzów odpowiadają limfocyty NK. Tymczasem w przypadku myszy z zablokowanym działaniem adrenaliny oraz u zwierząt pozbawionych komórek NK, ćwiczenia ani wstrzykiwanie hormonu nie wpływały na reakcje organizmu na guzy.

Bardziej szczegółowe badania pokazały działanie jeszcze jednego elementu - wydzielanej przez pracujące mięśnie inetrleukiny-6. Autorzy eksperymentu wyjaśniają, że adrenalina aktywuje limfocyty NK, natomiast IL-6 pomaga im trafić w okolice guza.

Czy zatem chorzy powinni w miarę możliwości zająć się sportem? "Podczas gdy dotąd trudno było doradzać ludziom na temat intensywności, z jaką powinni ćwiczyć, nasze dane sugerują, że korzystne mogą być nieco bardziej intensywne ćwiczenia, które spowodują produkcję adrenaliny i uaktywnienie komórek NK" - mówi dr Hojman.

Aby uzyskać więcej informacji, konieczne jednak będą dalsze badania sprawdzające, czy podobny efekt zachodzi u człowieka i jaki jest wpływ ćwiczeń na przeżywalność, czy na powstawanie przerzutów. Duńscy uczeni chcą też rozpocząć testy badające połączenie ćwiczeń i terapii antynowotworowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.