Zęby a zdrowie mózgu

Niektóre, żyjące w jamie ustnej bakterie zwiększają ryzyko udaru krwotocznego i mikrokrwotoków. Naukowcy podejrzewają, że mikroby dostają się do naczyń krwionośnych i je uszkadzają.

Mają tak działać cnm-pozytywne bakterie Streptococcus mutans, czyli szczep nazębnych bakterii, który produkuje białko wiążące kolagen.

Związek tych bakterii z ryzykiem udarów odkrył zespół badaczy z japońskiego Narodowego Centrum Badań Mózgu i Układu Krążenia w Osace oraz University of Louisville.

Spośród pacjentów z krwotokiem śródmózgowym, 26 proc. miało w jamie ustnej te właśnie mikroorganizmy. Tymczasem obecne one były tylko u 6 proc. pacjentów z innymi typami udaru.

Kolejne informacje przyniosły badania MRI. Pokazały one wyraźny związek bakterii z mikrokrwawieniami. Badacze tłumaczą, że mogą one prowadzić do demencji czy zwiększać ryzyko większych krwotoków. Uczeni przypominają też wyniki innych badań, które pokazały, że stan jamy ustnej wpływa na zdrowie serca czy nasilenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

"Ludzie powinni zadbać swoje zęby, ponieważ jest to ważne dla ich mózgu i serca, nie tylko dla samych zębów" - mówi Robert P. Friedland z University of Louisville School of Medicine.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.