Wirtualna rzeczywistość w leczeniu depresji

Trzy krótkie sesje terapeutyczne pomogły zmniejszyć symptomy choroby. Pacjenci uczyli się w nich tak naprawdę, jak rozmawiać z samym sobą.

W eksperymencie zorganizowanym przez zespół badaczy z University College London i Uniwersytetu w Barcelonie wzięło udział 15 pacjentów z depresją w wieku od 23 do 61 lat.

Uczeni wykorzystali w nim najnowsze zdobycze techniki multimedialnej. Po założeniu okularów do wirtualnej rzeczywistości uczestnicy wcielali się w dorosłą postać i z tej perspektywy rozmawiali z wystraszonym wirtualnym dzieckiem, próbując je pocieszyć. Z czasem dziecko przestawało płakać i się uspokajało. Po kilku minutach ochotnicy stawali się tym właśnie dzieckiem i widzieli jak mówi do nich ich wcześniejsze wcielenie. Taka, trwająca 8 minut sesja była powtarzana 3 razy w odstępie tygodnia, a pacjenci byli obserwowani przez kolejny miesiąc.

Komputerowa terapia okazała się pomocna. U 9 osób spadło nasilenie symptomów choroby, a u 4 z nich doszło do istotnej klinicznie poprawy. Kilka osób opowiedziało nawet o tym, jak terapia zmieniła ich zachowania w realnych sytuacjach.

Chodzi o nastawienie pacjenta do samego siebie. "Ludzie, którzy cierpią z powodu lęku i depresji mogą być wobec siebie zbyt krytyczni, jeśli coś dzieje się inaczej, niż by chcieli" - mówi prof. Chris Brewin z University College London. "W tym badaniu, dzięki pocieszaniu dziecka i potem słuchaniu własnych słów, pacjenci pośrednio okazywali współczucie sobie" - wyjaśnia naukowiec.

Teraz badacze planują przeprowadzenie obszerniejszych badań, które mogłyby potwierdzić kliniczną wartość tej metody. Jeśli się to uda, sposób ten może mieć duży potencjał m.in. dlatego, że wirtualne technologie stają się ogólnodostępne i metoda mogłaby być łatwo stosowana nawet w domowych warunkach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.