Sztuczne palce sterowane mózgiem

Uczeni z Johns Hopkins University przeprowadzili eksperyment, w którym, jak twierdzą, po raz pierwszy ochotnik poruszał oddzielnie każdym palcem elektronicznej protezy ręki. Udało mu się to z pomocą umieszczonych na powierzchni mózgu elektrod.

Operatorem sztucznej ręki był młody człowiek, który nie utracił żadnej z kończyn. Naukowcy wybrali go, ponieważ ze względu na badanie związane z jego epilepsją miał umieszczony na powierzchni mózgu zestaw 128 elektrod.

Autorzy eksperymentu z protezą wykorzystali te 128 czujników. Stworzyli program komputerowy, który tłumaczył aktywność mózgu ochotnika na polecenia dla protezy. W efekcie, bez żadnego treningu mężczyzna z 76 proc. dokładnością poruszał poszczególnymi palcami bionicznej dłoni, a po połączeniu ruchów małego i serdecznego palca dokładność ta wzrosła do 88 proc. Uczeni tłumaczą, że zwykle ludzie poruszają tymi dwoma palcami jednocześnie.

"Wierzymy, że to pierwszy raz, kiedy osoba używająca sterowanej mózgiem protezy od razu, bez intensywnego treningu zdołała poruszać pojedynczymi palcami" - mówi prof. Nathan Crone, autor doświadczenia. "Technologia ta daleko wykracza poza stosowane obecnie protezy, w których sztuczne palce poruszają się jednocześnie w chwytającym ruchu, podobnie, jak przy trzymaniu piłki tenisowej" - tłumaczy uczony.

Do wprowadzenia podobnych technologii do użycia prawdopodobnie minie jeszcze sporo czasu. Dużym utrudnieniem w ich wykorzystaniu zapewne jest konieczność wszczepienia pod czaszkę elektrod. Być może pomocna okaże się inna technika, którą opisywaliśmy niedawno.:

<< Elektroda połączy człowieka z maszyną

<< Materiał filmowy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.