Coraz bliżej drukowanych tkanek

Dzięki nowej metodzie trójwymiarowego druku specjaliści z Wake Forest Baptist Medical Center wytworzyli w laboratorium fragment ucha, kość i tkankę mięśniową. Po wszczepieniu zwierzętom otrzymane struktury utrzymały prawidłową budowę.

Na łamach "Nature Biotechnology" znany specjalista w dziedzinie badań nad hodowlą tkanek i narządów, Anthony Atala opisał eksperyment, który może przybliżyć medycynę do ery wytwarzania narządów na zamówienie.

Jego grupie udało się wyprodukować kilka różnych tkanek i struktur - chrząstkę małżowiny usznej, fragmenty kości oraz tkankę mięśniową. Badacz i jego zespół dokonali tego z pomocą innowacyjnej techniki druku 3D o nazwie Integrated Tissue and Organ Printing System (ITOP) - Zintegrowany System Druku Tkanek i Narządów. Oprócz specjalnie przystosowanej drukarki, metoda ta wykorzystuje komórki zawieszone w specjalnym hydrożelu, biodegradowalny, plastyczny materiał, który nadaje nowej strukturze kształt oraz zewnętrzną, chroniącą tkankę osłonkę. Wewnątrz wydruku znajdują się liczne kanaliki, które pozwalają na odżywianie komórek, zanim powstaną w niej naczynia krwionośne.Taka metoda pozwala na uzyskanie stosunkowo dużych struktur. Co więcej, precyzyjny wydruk może odwzorowywać kształt uzyskane z badań tomograficznych czy MRI.

"Nowa drukarka tkanek i narządów to duży postęp na drodze do otrzymywania tkanek dla pacjentów" - mówi prof. Atala. "Może ona wytwarzać stabilne tkanki dowolnego kształtu, rozmiarem przystosowane dla człowieka. Wraz z dalszym rozwojem, technologia ta potencjalnie mogłaby być użyta do drukowania tkanek i struktur organów na potrzeby przeszczepów" - opowiada uczony.

Naukowcy przetestowali już swoje wydruki na organizmach żywych. Wszczepiona pod skórę myszy uszna małżowina zachowała odpowiedni kształt i rozwinęły się w niej naczynia krwionośne. Podobnie, właściwą strukturę zachowała tkanka mięśni wszczepiona szczurom. Sukces badacze uzyskali także w przypadku kości. Fragment kości czaszki, 5 miesięcy po implantacji u szczura utworzył ukrwioną tkankę. Badaczom udało się też wydrukować fragment kości ludzkiej żuchwy. Obecnie sprawdzają oni reakcje wytworzonych przez siebie tkanek w dłuższym czasie.

Badania fundowane są przez Armed Forces Institute of Regenerative Medicine i w pierwotnym założeniu mają posłużyć do opracowania metod pomocy weteranom wojennym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Gniewosz 2016-02-17

Już dobre parę lat temu wszczepiono pacjentowi w całości wydrukowaną nerkę. Na TED jest prezentacja.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.