Czy odkryto gen głuchoty?

Czy upośledzenie genu Wbp2 odpowiada za postępującą utratę słuchu? Według brytyjskich naukowców tak. Potwierdziły to badania.

Upośledzenie ekspresji genu Wbp2 prowadzi do powolnej utraty słuchu w zakresie wysokich częstotliwości u myszy. Potwierdziły to też dwa przypadki u dotkniętych głuchotą dzieci. 

Naukowcy badali myszy z nieaktywnym genem Wbp2. Okazało się, że u większości osobników doszło do utraty słuchu, której przyczyną była synaptopatia, czyli dysfunkcja synaps komórek słuchowych.Udowodniono, że usterka ta związana była głównie z sygnalizacją hormonalną, i w mniejszym stopniu z degeneracją komórek słuchowych. Winnym okazał się gen WBP2.

„Wierzymy, że nasze badanie sprawi, że opracowane zostaną nowe rodzaje terapii postępującej utraty słuchu, dzięki skupieniu się na genie Wbp2” - mówi Karen Steel, jedna ze współautorek badania.

Więcej w „EMBO Molecular Medicine” (www.embomolmed.embopress.org) .

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.