Kiedy szczepionka na wirus Zika?

Wirus Zika rozprzestrzenia się z niezwykle szybko, szacuje się, że zakażonych nim jest już kilka milionów ludzi w 30 państwach. Najtrudniejsza sytuacja jest w Ameryce Południowej: Brazylii i Kolumbii.

Zika do niedawna uważany za wirus niezagrażający życiu.W 2014 wirus został zanotowany w Brazylii i to tu skojarzono jego występowanie z coraz częstszym pojawianiem się małogłowia u płodów. Od tamtego czasu doszło tam do ponad miliona zakażeń. 

Wirus Zika staje się coraz agresywniejszy – przenoszony przez komary szybko się rozprzestrzenia, może być też przenoszony drogą płciową, a u zarażonych osób wywołuje skutki uboczne w postaci zespołu Guilliana-Barrégo czy utrzymującego się paraliżu. Wirus u kobiet w ciąży przenika do płodu i powoduje albo jego obumarcie, albo małogłowie.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO intensywnie pracuje nad stworzeniem szczepionki. Szczepionka na zikę może trafić do testów najwcześniej za 18 miesięcy. Prace nad szczepionka prowadzi obecnie 15 firm oraz zespołów naukowców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.