Nowy sposób na komórki do regeneracji serca

Naukowcy znaleźli metodę zamiany komórek tkanki łącznej w komórki macierzyste, budujące serce. Na razie udało się to w eksperymentach na myszach, ale powinno działać także u ludzi.

Analizując geny kluczowe dla embrionalnego rozwoju serca, naukowcy z University of Wisconsin-Madison odkryli zestaw pięciu genów, które pozwalają na przekształcenie fibroblastów w indukowane progenitorowe komórki serca. Zależnie od potrzeb mogą się one przekształcić w jeden z trzech typów komórek budujących narząd - kardiomiocyty, komórki mięśni gładkich albo komórki śródbłonka.

"Ponieważ przeprogramowane komórki aktywnie się dzielą, stosunkowo prosto możemy wyprodukować ich miliardy" - mówi kierujący pracami prof. Timothy J. Kamp. Potencjalnie oznacza to kilka możliwości - badanie schorzeń serca, testowanie nowych sposobów ich leczenia oraz bezpośrednie wykorzystanie komórek do terapii.

Uczeni tłumaczą, że o ile komórki serca można także uzyskać z bardziej uniwersalnych komórek pluripotencjalnych (które mogą dać początek różnym komórkom organizmu), to po ich wszczepieniu stwarzają one niewielkie ryzyko powstania guza składającego się z komórek innego rodzaju niż pożądane. W przypadku otrzymanych teraz komórek ryzyko to jest dużo mniejsze.

Nowa metoda częściowo udowodniła już swój potencjał. Kiedy uczeni wszczepili komórki do serc myszy po wywołanym sztucznie zawale, migrowały w miejsce uszkodzeń i przekształcały się w trzy rodzaje komórek budujących tkanki narządu. To z kolei poprawiało przeżywalność zwierząt.

<< Krótki film pokazujący kurczące się komórki mięśnia serca wyhodowane w laboratorium z uzyskanych w nowy sposób komórek progenitorowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.