Mniej ruchu to mniejszy mózg po latach

Gorsza sprawność fizyczna w średnim wieku wiąże się mniejszą objętością mózgu na starość. Największe różnice dotyczą osób z chorobami serca i nadciśnieniem.

Pokazało to badanie opublikowane w piśmie "Neurology". Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. osób w wieku średnio 40 lat, bez demencji ani chorób serca. Na początku projektu przeszły one sprawdzający sprawność fizyczną test na bieżni, który został powtórzony 20 lat później razem z badaniem MRI mózgu. Uczeni przeanalizowali relacje między kondycją fizyczną a stanem mózgu w całej grupie oraz bez osób, u których w międzyczasie pojawiła się choroba serca, lub które zaczęły przyjmować beta-blokery z powodu nadciśnienia.

Poziom sprawności okazał się skorelowany ze stanem mózgu. Gorsze wyniki na bieżni wiązały się z jego mniejszą objętością, co świadczy o szybszym starzeniu się organu. Efekt ten był dwukrotnie silniejszy po uwzględnieniu osób z chorobami serca lub leczonych z powodu nadciśnienia (ok. 1/3 uczestników). Większe różnice dotyczyły też osób, które na wysiłek mocniej reagowały podniesieniem tętna i ciśnienia krwi. To zrozumiałe, ponieważ, jak tłumaczą badacze, problemy z sercem i ciśnieniem dotyczą często właśnie osób o niskiej sprawności fizycznej.

Uczeni zaznaczają, że badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie pozwalało na jednoznaczne określenie związków przyczynowo-skutkowych, jednak według nich niesie ono istotną informację. "Mimo, że jeszcze nie potwierdzone przez badania o dużej skali, wyniki te sugerują, że kondycja fizyczna w średnim wieku może być szczególnie ważna dla milionów ludzi na całym świecie, którzy mają już oznaki problemów z sercem" - mówi autorka projektu dr Nicole Spartano z Boston University School of Medicine.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.