Lek przeciwko starzeniu?

Badanie na małpach pokazało, że długotrwałe stosowanie rapamycyny pod kątem opóźnienia efektów starzenia jest bezpieczne. Ten immunosupresyjny lek, który, jak pokazują eksperymenty, wydłuża życie myszy, będzie dalej badany na naczelnych.

W 2009 roku w doświadczeniach na myszach rapamycyna wykazała zdolność do przedłużania życia tych gryzoni. Nie wiadomo jednak, czy tak samo działałaby w przypadku ludzi. Autorzy nowego eksperymentu - badacze z The University of Texas i Texas Biomedical Research Institute tłumaczą, że jednym z potencjalnych zagrożeń, jakie wiążą się z jej długotrwałym stosowaniem jako środka redukującego skutki starzenia, są niekorzystne efekty metaboliczne.

Aby przyjrzeć się temu problemowi, uczeni przeprowadzili eksperyment na spokrewnionych z nami naczelnych - marmozetach. W przeprowadzonym badaniu długotrwałe stosowanie rapamycyny wiązało się z minimalnym, niekorzystnym wpływem na metabolizm zwierząt i lek był ogólnie dobrze tolerowany. "Rezultaty są zachęcające" - mówi dr Suzette Tardif, współautorka eksperymentu.

Dzięki uzyskanym wynikom, uczeni otrzymali właśnie grant w wysokości 2,7 mln dol. na dalsze badania, sprawdzające wpływ rapamycyny na długość życia marmozet i parametry świadczące o zdrowym starzeniu.

"Badania te pozwolą wykonać ważny krok w kierunku praktycznych zastosowań terapii opóźniających związane z wiekiem choroby"  - mówi główny autor dotychczasowych badań dr Adam Salmon.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.