Sól bardziej szkodzi na starość

Badania na szczurach pokazały, że z wiekiem pogarsza się wydalanie nadmiaru sodu z organizmu. Może to powodować różne komplikacje zdrowotne.

Naukowcy z Georgetown University razem z kolegami z innych ośrodków naukowych sprawdzili reakcje młodych i starych szczurów na ilość soli w diecie. Interesowało ich działanie aldosteronu - hormonu, który reguluje stężenie elektrolitów w organizmie.

Reakcje zwierząt okazały się być różne zależnie od wieku. Przy dużym stężeniu soli, u wszystkich szczurów nastąpił spadek stężenia hormonu w stosunku do poziomu przy diecie bogatej w sól, ale spadek ten był dużo mniejszy u starszych zwierząt. Skutek był taki, że młode szczury więcej piły i produkowały więcej moczu, usuwając w ten sposób nadmiar sodu, a starsze zwierzęta piły więcej niż przy diecie ubogiej w sól, ale mniej niż młode i nie oddawały większych ilości moczu. Taka reakcja starszych osobników sugeruje, że miały one problemy z usuwaniem nadmiaru sodu.

Może to mieć różne, szkodliwe konsekwencje. "Te zmiany w gospodarce płynami i elektrolitami mogą w późniejszym wieku zwiększać ryzyko zaburzeń, takich jak hiponatremia (spowodowana retencją wody) albo hipernatremia (spowodowana gromadzeniem sodu), które mogą powodować dysfunkcje układu nerwowego, a także wpływać negatywnie na efektywność leków. To może prowadzić do różnych niepożądanych zdarzeń, pogarszać wyniki zabiegów chirurgicznych i zaburzać różne funkcje fizjologiczne" - piszą uczeni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.