Bezpłatne leki dla seniorów: ustawa przyjęta przez rząd

Leki dla seniorów (powyżej 75 roku życia) będą bezpłatne - Rada Ministrów przyjęła 8 lutego projekt ustawy. Oczywiście nie wszystkie - tylko te, uwzględnione w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przewiduje, że wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat, otrzymają bezpłatnie leki, znajdujące się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej.

Seniorzy otrzymają uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wymienionych w wykazie ogłaszanym w obwieszczeniu przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić do 1 września 2016 roku.

Bezpłatne leki i wyroby medyczne będą mogli przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

W 2016 r. na realizację programu przewidziano 125 mln zł, w 2017 roku 564 mln zł i kwota ta ma rosnąć w kolejnych latach. Łącznie limit wydatków związanych z ustawą 75+ określono na lata 2016-25 na blisko 8,3 mld zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Malik 2016-02-19

A co z nadużyciami? Rząd przecież wiedział, że to takowych może dojść... http://www.rynekseniora.pl/farmacja/106/darmowe_leki_nie_wyjda_seniorom_na_zdrowie,4338.html

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.