Jak plemnik z jajeczkiem

Szwedzkim naukowcom udało się odszyfrować budowę białka kluczowego dla połączenia gamet. Oprócz wartości czysto poznawczej odkrycie może pozwolić na opracowanie nowych metod antykoncepcji.

Uczeni z Instytutu Karolinska z bardzo bliska przyjrzeli się odkrytemu w 2014 roku białku Juno. Występuje ono na błonie komórki jajowej ssaków i w trakcie zapłodnienia łączy się z obecnym na plemniku białkiem Izumo1. Nie było jednak dokładnie wiadomo, jak to się dzieje.

Na rozwiązanie zagadki pozwoliło badanie z użyciem popularnej metody analizy budowy białek - krystalografii rentgenowskiej. Dzięki niej badacze dowiedzieli się, że Juno należy do grupy receptorów witaminy B9 - rodziny białek pełniących wiele różnych funkcji, m.in. istotnych dla rozwoju płodu.

Juno jednak znacząco się od nich różni - miejsce, które u innych białek z tej grupy wiąże witaminę B9, u Juno prawdopodobnie odpowiada właśnie za połączenie z białkiem Izumo1 na powierzchni plemnika. Modyfikacje tego rejonu, jakie przeprowadzili badacze, doprowadziły do niezdolności przyłączenia Izumo1 albo do zmiany gatunkowej specyficzności tego połączenia.

"Nasze dane nie tylko pokazują, jak Juno wygląda na poziomi atomowym, ale także przybliża nas do zrozumienia jak jego oddziaływanie z Izumo1 prowadzi do połączenia błon obu gamet" - wyjaśnia autor badania prof. Luca Jovine.

Według uczonych poznanie tego procesu może np. pozwolić na opracowanie metod antykoncepcyjnych, które nie będą wykorzystywały hormonów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.