Uczuleni na wibracje

Badania genetyczne pokazały, że jedna mutacja wystarczy do podatności na pokrzywkę wibracyjną. Zmienione białko silniej reaguje na bodźce fizyczne i prowadzi do przykrych objawów.

Jak wyjaśniają naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health (NIH) w przypadku pokrzywki wibracyjnej, nawet tak błahe czynniki, jak bieganie, klaskanie czy jazda autobusem po nierównej drodze mogą wywołać zaczerwienienie skóry, a niekiedy także bóle głowy, zmęczenie, pogorszenie widzenia, metaliczny smak w ustach. Objawy zwykle ustępują po około godzinie, ale mogą pojawić się kilkakrotnie w ciągu dnia.

Specjaliści z NIH sprawdzili, co dzieje się w komórkach w czasie objawów, jakie genetyczne zmiany prowadzą do powstania choroby oraz jak geny te działają. Aby tego dokonać, zaprosili do swojego badania członków trzech rodzin, w których od pokoleń występuje pokrzywka wibracyjna. Niektórzy na nią chorowali, inni nie.

Kilka różnych testów odkryło naturę schorzenia. Badanie poziomu histaminy we krwi pokazało, że w czasie epizodu poziom tej substancji szybko rósł po czym spadał po upływie około godziny. Okazało się też, że w skórze dochodzi do zwiększenia stężenia tryptazy, która podobnie jak histamina, jest wydzielana przez komórki tuczne. Co istotne, badacze odkryli podobne reakcje biochemiczne u wystawionych na wibracje ludzi bez objawów pokrzywki, lecz miały one mniejsze nasilenie.

"Sugeruje to, że normalna odpowiedź na wibracje, jaka nie wywołuje symptomów u większości osób, jest zwielokrotniona u naszych pacjentów z badaną dziedziczną formą pokrzywki wibracyjnej" - mówi dr Hirsh Komarow, główny autor pracy.

Kolejnych informacji pokazały badania genetyczne. Okazało się, że chorzy nosili mutację w genie ADGRE2. Analiza budowy kodowanego przez ten gen białka odkryła mechanizm powstawania pokrzywki. Białko obecne na powierzchni różnych komórek układu immunologicznego posiada dwie podjednostki, które są z sobą w bliskim kontakcie. Oddalają się od one siebie w wyniku działania czynników fizycznych, np. właśnie wibracji, co jak sugerują uczeni, stanowi dla komórek tucznych sygnał do degranulacji. U chorych podjednostki białka słabiej z sobą oddziałują, co powoduje nadwrażliwość komórek tucznych.

Badacze chcą jeszcze sprawdzić, czy być może jeszcze inne mutacje powodują chorobę oraz poznać odkładnie mechanizm sygnalizacyjnego działania białka ADGRE2.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.