To nie musi być wiek, to może być chłoniak

W Światowym Dniu Walki z Rakiem, 4 lutego, startuje kampania edukacyjna „To nie musi być wiek, to może być chłoniak”. Ma zwrócić uwagę na fakt, że zmianom zachodzącym wraz z wiekiem w ludzkim organizmie towarzyszą dolegliwości traktowane często jako typowe dla osób starszych, choć mogą być spowodowane chłoniakiem – chorobą nowotworową, która rozwija się podstępnie, a wczesne jej symptomy nie są charakterystyczne.

„Najczęstszym objawem chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych lub w innych lokalizacjach. U chorego mogą występować także gorączka, osłabienie, poty nocne, utrata masy ciała, swędzenie skóry. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy zwrócić się do lekarza. W razie podejrzenia chłoniaka, do ustalenia rozpoznania konieczne jest badanie histopatologiczne podejrzanego węzła chłonnego. Zabieg biopsji operacyjnej węzła chłonnego jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent spędza w szpitalu tylko kilka godzin” – wyjaśnia prof. Jan Walewski, kierownik Kliniki Układu Chłonnego w Centrum Onkologii w Warszawie.

Chłoniaki są nowotworami układu chłonnego. Każdego roku w Polsce rejestrowanych jest ok. 7,5 tys. nowych zachorowań. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in.: zaburzenia układu odpornościowego (immunologicznego), choroby autoimmunologiczne, wcześniejsze leczenie przeciwnowotworowe czy niektóre zakażenia. Przyczyna wystąpienia chłoniaka w indywidualnym przypadku nie jest znana, dlatego ważna jest czujność i świadomość społeczeństwa w zakresie występowania i wczesnych objawów choroby.

„Poprzez kampanię chcemy zwrócić uwagę osób starszych i ich bliskich na niespecyficzne objawy chłoniaka. Świadomość dolegliwości towarzyszących chorobie jest kluczowym czynnikiem jej wczesnego rozpoznania oraz rozpoczęcia leczenia” – mówi Maria Szuba ze Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”.

„Liczymy, że kampania przyniesie nie tylko pozytywne efekty edukacyjne, ale u wielu starszych osób doprowadzi do szybszego rozpoznania. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii edukacja prowadzona dotychczas przez stowarzyszenia poszerzy krąg osób zainteresowanych wiedzą o chłoniakach - mówi dr Elżbieta Lampka, onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie i p.o prezesa Stowarzyszenia Sowie Oczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.