Ponadstandardowe metody niedostępne dla chorych na nowotwory

Wbrew prawu urzędnicy blokują pacjentom dostęp do leków na raka kupionych za własne lub darowane pieniądze. Nawet Korze nie udało się pokonać braku systemowych regulacji i nie mogła zastosować nierefundowanego innowacyjnego leku na raka jajnika z mutacją BRCA1 – uważa Fundacja ALIVIA.

Najdłuższe w Europie (po Rumunii) procedury refundacyjne znacząco ograniczają dostęp polskich pacjentów do nowoczesnych leków na raka. Ponadto – wbrew prawu – NFZ nie godzi się na pokrywanie kosztów terapii, w których chociaż jeden element nie jest finansowany przez państwo. W praktyce oznacza to, że chorzy nie mogą być leczeni innowacyjnymi preparatami, nawet jeśli chcą pokryć ich koszty z własnej kieszeni lub z darowizn.

Nawet znane nazwisko nie pomoże

W obawie przed karami ze strony NFZ szpitale publiczne nie zgadzają się na prowadzenie takich terapii. Z doświadczeń Fundacji ALIVIA wynika, że tego rodzaju sytuacje są częste. Ostatnio spotkało to wokalistkę Korę, która wygrywa walkę z chorobą, ale dla podtrzymania dobrych efektów terapii powinna otrzymać innowacyjny, nierefundowany lek na rzadki typ raka jajnika z mutacją BRCA1. W oczekiwaniu na decyzję ministra zdrowia chciała przyspieszyć leczenie i zapewnić je sobie we własnym zakresie. Niestety, w szpitalu prowadzącym leczenie artystki okazało się to niemożliwe.

W Polsce odnotowuje się ponad 150 tys. nowych zachorowań na nowotwory rocznie – przeżyje niespełna połowa chorych, natomiast w innych krajach UE udaje się uratować znacznie więcej pacjentów. Jedną z przyczyn tego stanu jest niewystarczająca dostępność leczenia zgodnego z obecną wiedzą medyczną. Najczęściej wiąże się to ze nieobecnością najnowocześniejszych leków na liście refundacyjnej.

Procedury refundacyjne w Polsce są długie

Z raportu przygotowanego w 2015 r. na zlecenie Fundacji Onkologicznej Osób Młodych ALIVIA wynika, że polscy pacjenci mają dostęp do znacznie mniejszej liczby nowoczesnych leków na raka niż chorzy w innych krajach europejskich. Jeśli nawet leki znajdą się na liście refundacyjnej czy w programach lekowych, realnie trafiają do dużo mniejszego niż w UE odsetka potrzebujących pacjentów. Procedury refundacyjne w Polsce są długie (bardziej przeciągają się jedynie w Rumunii), mało przejrzyste i uznaniowe.

Warto podkreślić, że polski system nie daje pacjentom możliwości nowoczesnego leczenia nawet w sytuacji, kiedy udaje im się – często z wielkim poświęceniem – zgromadzić własne czy darowane fundusze na zakup nierefundowanych leków. Wiąże się to z faktem, że NFZ odmawia finansowania terapii mieszanych, czyli takich, w których choćby jeden element nie jest refundowany przez państwo. Takie podejście płatnika jest niezgodnie z zagwarantowanym w konstytucji prawem do równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Mimo tego, sytuacje w których NFZ odmawia refundowania terapii współpłaconych przez pacjentów, są nagminne.

Dotkliwe kary i sankcje dla odważnych

„Publiczne placówki rzadko podejmują się prowadzenia ponadstandardowych terapii współfinansowanych przez pacjentów lub osoby trzecie, nie tylko z powodu obaw o brak zwrotu przez NFZ nawet standardowych kosztów leczenia. Zdarzało się, że na placówki wspierające dostęp do innowacyjnego leczenia NFZ nakładał dotkliwe kary finansowe i inne sankcje, włącznie z wypowiedzeniem kontraktu. Negatywnego podejścia Funduszu do kwestii finansowania leczenia, które ma w sobie nietypowy element innowacyjny nie zmienia nawet fakt, że te odważne ośrodki wygrały już kilka procesów sądowych z publicznym płatnikiem” – mówi mecenas Paulina Kieszkowska z Fundacji Lege Pharmaciae.

„Światowy Dzień Walki z Rakiem to dobry moment na skierowanie odezwy do polskich decydentów. Apelujemy o przyspieszenie procedur prowadzących do refundacji leków, które są szeroko stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, skutecznie ratując bądź przedłużając życie chorych na raka. Prosimy również o zmianę negatywnego podejścia do finansowania nowoczesnych terapii, których koszty są częściowo pokrywane z pieniędzy prywatnych lub darowizn. Wedle Konstytucji RP, mamy równy dostęp do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. A prawa wynikające z ubezpieczenia zdrowotnego nie wygasają w przypadku wyboru ponadstandardowej metody leczenia” – podsumowuje Bartosz Poliński, prezes Fundacji ALIVIA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.