Nadchodzą zmiany, ale nie ma planów nacjonalizacji szpitali

Resort zdrowia przedstawił pod koniec grudnia założenia do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz zapowiada również rewolucję w ubezpieczeniach szpitali.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej właśnie przeszły etap konsultacji. Dyrektorzy samorządowych spółek szpitalnych będą mogli odetchnąć z ulgą, ponieważ wśród planowanych zmian w ustawie ma się znaleźć zapis zobowiązujący podmiot założycielski przekształconej placówki do pokrywania jej ujemnego wyniku finansowego. 

Nie dla zysku

W opinii ministerstwa, proponowane rozwiązanie ma nie tylko uprościć przepisy, ale również wzmocnić odpowiedzialność samorządów za SP ZOZ-y działające pod ich jurysdykcją. W planach resortu jest również rozszerzenie zakazu zbywania udziałów lub akcji szpitalnych spółek podmiotom prywatnych. Miałoby to zahamować niekontrolowaną przez państwo prywatyzację, realizowaną przez jednostki samorządu terytorialnego. Co więcej, spółki należące do Skarbu Państwa, samorządu lub uczelni medycznej będą zobowiązane do przekazywania wypracowanego zysku na cele statutowe — w ramach zasady określanej przez wiceministra Marka Tombarkiewicza jako „not for profit”.

CAŁY TEKST dla PRENUMERATORÓW

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.