Dzieci otyłych i chorych na cukrzycę matek zagrożone autyzmem

Czy jest związek między otyłością i cukrzycą u matki a autyzmem u dziecka? Okazuje się, że tak - dowiedli tego naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

Dzieci urodzone przez otyłe i chore na cukrzycę matki są ponad czterokrotnie bardziej zagrożone autyzmem niż dzieci zdrowych kobiet  Wyniki tego odkrycia opublikowano na łamach czasopisma „Pediatrics”.

„Otyłość i cukrzyca nie są dobre dla zdrowia - mówi prof. Xiaobin Wang, kierownik grupy badawczej. - Nam udało się udowodnić, że oba te czynniki - oprócz stanu zdrowia matki - wpływają również na długoterminowy rozwój układu nerwowego u ich dzieci”.

Naukowcy obserwowali 2734 pary matka-dziecko. Wszystkie dzieci urodziły się w Bostonie, w latach 1998-2004. Od uczestniczek zebrano dane dotyczące ich wagi przed zajściem w ciążę oraz w czasie ciąży, a także informacje, czy miały wcześniej wykrytą cukrzycę lub cukrzycę ciążową.

Obserwowano i regularnie badano dzieci od urodzenia i u 102 z nich zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Po przeprowadzeniu obliczeń okazało się, że potomstwo matek, które cierpiały jednocześnie na otyłość i cukrzycę, było aż cztery razy bardziej narażone na rozwój autyzmu w porównaniu do dzieci urodzonych przez kobiety z prawidłową masą ciała, bez cukrzycy.

„Wyniki wskazują na to, że czynniki ryzyka autyzmu działają już w łonie matki i to tam rozpoczyna się rozwój tego schorzenia - mówi współautor badania dr M. Daniele Fallin. - Teraz chcemy dowiedzieć się, co konkretnie - na poziomie molekularnym i komórkowym - łączy otyłość i cukrzycę matek z powstaniem zmian w mózgu dziecka, które prowadzą do zaburzeń autystycznych”..

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.