Duży sukces w badaniach nad ALS

Leczone nowym sposobem myszy ze zwierzęcym odpowiednikiem choroby żyły ponad 650 dni zamiast dwóch tygodni. Naukowcy sądzą, że podobna metoda powinna działać u ludzi.

Stwardnienie zanikowe boczne, znane też jako choroba Lou Gehriga - od nazwiska słynnego, amerykańskiego bejsbolisty, który zmarł na nią w 1941 r. - prowadzi zwykle do śmierci w ciągu kilku lat.

Jak tłumaczą naukowcy z Oregon State University, myszy ze zwierzęcym modelem tego schorzenia, bez terapii powinny zakończyć życie po 2 tygodniach. Tymczasem dzięki testowanej metodzie, zwierzęta osiągnęły normalną długość życia. Niektórym osobnikom udało się przetrwać ponad 650 dni. Przerwanie leczenia powodowało natomiast nawrót choroby po dwóch miesiącach i śmierć zwierząt w ciągu następnego miesiąca. Wznowienie terapii pozwalało natomiast na ponowne zatrzymanie rozwoju schorzenia.

Badacze uzyskali ten efekt podając chorym gryzoniom zwierającą miedź substancję  - Cu-ATSM. Według ich wyjaśnień rozwój ALS jest wiązany z wadliwym działaniem wykorzystującego miedź i cynk enzymu - dysmutazy ponadtlenkowej. Jak dalej tłumaczą eksperymentatorzy, podana myszom substancja ma niską toksyczność, w niższych stężeniach jest już stosowana w medycynie, a nawet dużo wyższe stężenia są dobrze tolerowane przez zwierzęta laboratoryjne.

"Jesteśmy zszokowani tym, jak dobrze ta terapia zatrzymuje postęp ALS" - mówi główny autor badania prof. Joseph Beckman.

Uczeni liczą na to, że metoda będzie także skuteczna u ludzi. "Mamy silne podstawy w rozumieniu, dlaczego leczenie działa u myszy i przewidujemy, że powinno działać także u ludzi - zarówno w przypadkach uwarunkowanych genetycznie, jak i w przypadkach sporadycznych" - mówi prof. Beckman."Chcemy, aby wszyscy zrozumieli, iż zmierzamy ku badaniom z udziałem ludzi tak szybko, jak potrafimy" - dodaje badacz.

Terapia raczej nie spowoduje cofnięcia się już istniejących uszkodzeń, jednak może zatrzymywać postęp choroby. Uczeni sądzą, że może ona też wykazywać pozytywne działanie w innych schorzeniach, m.in. w chorobie Parkinsona i zaznaczają, że badania w tym kierunku też już są prowadzone.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.