Czerniak: powstawanie raka (ważne odkrycie)

Badania nad czerniakiem po raz pierwszy pokazały, jak z jednej komórki powstaje guz. Ten sam mechanizm zachodzi prawdopodobnie także w innych nowotworach.

Uszkodzenia w genach, które prowadzą do nadmiernych podziałów i mutacje w genach chroniących przed rakiem to dopiero część obrazu, jaki pokazuje często śmiertelny w skutkach proces.

"Ważną tajemnicą było, dlaczego niektóre komórki mają już mutacje typowe dla raka, ale nie zachowują się jak nowotwór" - mówi dr Charles Kaufman z Boston Children's Hospital, główny autor pracy opublikowanej w "Science".

Jego zespół odkrył, że do powstania guza potrzebny jest trzeci element - zamiana dorosłej komórki w jej bardziej pierwotną formę - komórkę macierzystą. Nie wiadomo na razie, co wywołuje to zjawisko.

Uczeni dostrzegli je badając ryby z gatunku danio pręgowanego. Były to jednak ryby specjalnie przygotowane, bowiem nosiły mutację, jaka zwykle jest obecna w większości komórek w znamionach na skórze człowieka, a także miały uszkodzony chroniący przed rakiem gen P53. Dodatkowo komórki rybek były tak zaprogramowane, że zaczynały fluoryzować na zielono, kiedy uaktywniały się w nich geny normalnie działające w okresie embrionalnym i prowadzące do powstania melanocytów. Teraz natomiast powodowały one powrót komórki do stadium macierzystego.

"Niezwykłe jest to, że te same geny działają w ludzkim czerniaku" - mówi kierujący eksperymentem Leonard Zon.

W grupie tak przygotowanych rybek pojawiały się co jakiś czas świecące na zielono komórki, które w 100 proc. rozwijały się w guzy. W dwóch przypadkach badaczom udało się nawet zaobserwować, jak z pojedynczej komórki rozwija się nowotwór.

Uczeni podejrzewają, że podobne zjawisko ma miejsce także w wielu innych nowotworach. Według nich w przyszłości można by je wykorzystać w praktyce - do wykrywania choroby oraz, jeśli uda się manipulować procesem przemiany komórki, także do nowego typu terapii.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.