Pierwszy przeszczep w Polsce

W 1966 roku prof. Tadeusz Orłowski oraz prof. Jan Nielubowicz dokonali pierwszej w Polsce udanej transplantacji nerki.

Tagi

chirurgia

Dkładnie 50 lat temu po raz pierwszy w Polsce udało się pobrać nerkę od nieżyjącego dawcy i przeszczepić ją pacjentowi.

Pierwszy przeszczep w Polsce: kim byli lekarze?

Operacji podjęli się prof. Tadeusz Orłowski oraz  prof. Jan Nielubowicz, wówczas pracujący w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Dokonania dwóch polskich lekarzy, członków Polskiej Akademii Nauk, zapoczątkowały erę transplantologii w polskiej medycynie. W 1997 roku za swoje zasługi otrzymali Krzyż Wielki Odrodzenia Polski.

Obaj pochodzili z rodzin lekarskich. Mało kto wie jednak, że Tadeusz Orłowski zapisał się również w historii taternictwa. Jako wybitny wspinacz wytyczył liczne nowe szlaki, uczęszczane do dziś. Imię Jana Nielubowicza nosi dziś Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Rok po pierwszym udanym przeszczepie nerki, pobranej od zwłok, prof. Wiktor Bross z Wrocławia po raz pierwszy w Polsce dokonał transplantacji organu popranego od żywego dawcy.

Lata 80-te: pierwsze próby przeszczepienia serca, wątroby, trzustki

Wydarzenia te były przełomowe dla polskiej transplantologii. Dopiero w latach 80.  w Polsce podjęto pierwsze próby przeszczepienia serca, wątroby i trzustki.

W 2005 roku natomiast prof. Marian Zembala wraz ze swoim zespołem ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy przeszczepił pacjentowi jednocześnie oba płuca.

Obecnie co roku w kraju ma miejsce około 1,5 tys. przeszczepów różnych narządów wewnętrznych pobranych od zmarłych dawców. Równocześnie rośnie liczba transplantacji organów od żywych dawców. Rocznie odbywa się ich kilkadziesiąt.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.