Zespół chronicznego zmęczenia częsty u nastolatków

Według brytyjskiego badania aż 3 proc. 16-latków cierpi z powodu tego schorzenia. Właściwa diagnoza może tymczasem pozwolić na skuteczniejszą pomoc.

Zespół chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome - CFS, myalgic encephalomyelitis - ME) objawia się m.in. wycieńczeniem nawet bez aktywności fizycznej, problemami z pamięcią i koncentracją oraz bólami głowy i mięśni.

Naukowcy z University of Bristol przyjrzeli się zdrowiu prawie 6 tys. uczestników Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC) - brytyjskiego badania, w którym śledzony jest stan kilkunastu tysięcy osób urodzonych w latach 1991-92.

Uzyskane z pomocą ankiet dla dzieci i ich rodziców dane pokazały, że 2 proc. młodych ludzi w wieku 16 lat cierpi na zespół chronicznego zmęczenia, który utrzymuje się co najmniej dwa miesiące, a 3 proc. - na chorobę utrzymującą się przynajmniej trzy miesiące. Wiąże się to m.in. z utratą średnio ponad połowy dnia edukacji tygodniowo.

Badaczom udało się wydobyć bardziej szczegółowe zależności. Dziewczęta chorowały dwa razy częściej niż chłopcy. Większe ryzyko rozwoju zaburzenia dotyczyło przy tym młodzieży żyjącej w rodzinach z problemami - np. finansowymi czy mieszkaniowymi.

"To ważne badanie, ponieważ pokazuje, że CFS/ME jest dużo częstsze wśród nastolatków, niż dotąd sądzono. Leczenie w tym wieku jest skuteczne w przypadku większości dzieci" - mówi autorka analizy dr Esther Crawley.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.