Ftalany z plastikowych opakowań powodują tycie?

Obecne w plastikowych materiałach substancje dostają się do naszej diety, rozregulowują gospodarkę hormonalną i metabolizm. Efektem jest przybieranie na wadze - piszą niemieccy naukowcy.

Badacze z Centrum Badań Środowiskowych im. Helmholtza (UFZ) z kolegami z innych ośrodków zbadali działanie jednego z ftalanów - substancji powszechnie dodawanych do plastików w celu nadania im miękkości i elastyczności. Jak tłumaczą uczeni, ftalany dostają się do naszej diety, przechodząc z opakowań do żywności, szczególnie tej, która zawiera dużo tłuszczu.

Ich działanie nie jest jednak obojętne dla zdrowia. "Relacje między zwiększonym stężeniem ftalanów w ludzkim ciele i rozwojem nadwagi zostały już udowodnione w badaniach epidemiologicznych i powinny być dokładnie przestudiowane" - mówi prof. Martin von Bergen, kierujący Wydziałem Molekularnych Systemów Biologicznych w UFZ.

Jego zespół przyjrzał się bliżej działaniu jednego z popularnych ftalanów - DEHP. Podany myszom sprawiał, że przybierały one na wadze, co w większym stopniu dotyczyło samic. "Widać wyraźnie, że ftalany poważnie zaburzają równowagę hormonalną. Wywołują duże zmiany m.in. w wadze, nawet w niskich stężeniach" - mówi prof. von Bergen.

Badania metaboliczne pokazały zaburzony metabolizm glukozy i podwyższone ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych we krwi. "Niektóre metaboliczne produkty tworzone przez tkankę tłuszczową działają jako cząsteczki sygnałowe i kontrolują funkcję innych organów" - wyjaśnia naukowiec. Badacz przyznaje, że na razie mechanizmy te są słabo poznane. Jego grupa planuje już jednak dalsze badania wpływu ftalanów na metabolizm, a także na choroby pojawiające się u małych dzieci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.