Akcja PINK LIPS PROJECT

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który rusza 24 stycznia, studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowali akcję profilaktyczno-edukacyjną w całej Polsce o nazwie PINK LIPS PROJECT.

Na raka szyjki macicy choruje  półtora miliona kobiet na świecie. W Polsce diagnozę słyszy rocznie ponad 3000 pacjentek. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Problem w tym, że choroba na tym etapie nie daje objawów i najczęściej wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia.

Aby wcześnie wykryć chorobę należy regularnie robić cytologię. Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. Warto też przemyśleć kwestie szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla młodych dziewcząt oraz badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Akcja PINK LIPS PROJECT: na czym polega?

W ramach projektu, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, organizatorzy zachęcają kobiety do pomalowania swoich ust na różowo. Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.

 W ramach wydarzenia w całej Polsce odbywać się będą akcje i kampanie edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie wśród kobiet regularnych badań cytologicznych  jako najlepszej metody profilaktyki tego typu nowotworów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.