Uwaga na łyżki i łyżeczki

Ich wykorzystanie do odmierzania dawki leku jest zawodne. Podanie zalecanej objętości w mililitrach skłania natomiast ludzi do używania specjalnych, dołączanych do leku, miarek.

Dowiedzieli się o tym badacze z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen. Ich wcześniejszy eksperyment pokazał, że jeśli pacjenci korzystają z łyżek, to średnio przyjmują dawki za duże o 11,6 proc., a gdy z łyżeczek - to o 8,4 proc. za małe.

Teraz uczeni postanowili sprawdzić, jak można zaradzić temu problemowi. Ich eksperyment z udziałem 180 młodych dorosłych osób pokazał, że pomaga podanie objętości w mililitrach. Kiedy badacze użyli łyżeczek do określenia zalecanej objętości, którą ochotnicy mieli przyjmować, 61 proc. wybrało do odmierzania łyżeczki, a nikt nie skorzystał ze specjalnej miarki. Kiedy jednak badacze podali uczestnikom objętość w mililitrach - łyżeczki i miarki stały się równie popularne.

"To spadek ryzyka przyjęcia niewłaściwej dawki leku o połowę" - podsumowują wyniki autorzy.

"Podczas gdy wydaje nam się, że możemy oszacować objętość podaną w łyżeczkach, mililitry są znacznie trudniejsze do wizualnego zmierzenia. Dlatego ludzie częściej korzystają ze specjalnych łyżeczek lub pojemniczków do odmierzania, kiedy otrzymują informację podaną w mililitrach" - mówi autor badania prof. Koert van Ittersum.

Uczeni zalecają nawet zakazanie stosowania łyżek i łyżeczek jako miary objętości leków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Kobieta obaw pełna

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji