Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa już w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Przez odbytnicę lub gardło chirurg wprowadza endoskop i endoskopowym nożem igłowym wycina zmianę nowotworową ograniczoną do błony śluzowej przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjent unika otwierania brzucha i wycięcia fragmentu jelita lub żołądka. Tak przebiega zabieg, wykonywany metodą endoskopowej dyssekcji podśluzkowej.

Metodą ESD można usuwać wczesne płaskie zmiany nowotworowe (gruczolaki) w jelicie grubym, przełyku, żołądku.

Zabiegi endoskopowe guzów jelita

"Nie ma górnej granicy średnicy zmiany, najważniejsze, żeby była ograniczona do warstwy podśluzówkowej i nie wrastała w głąb mięśniówki jelita - wyjaśnia dr n. med. Michał Spychalski, specjalista chirurgii ogólnej, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, członek Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgii Endoskopowej.

Według dr Spychalskiego Świętokrzyskie Centrum Onkologii to dobre miejsce na wdrożenie metody ESD "Bo to duży ośrodek, dysponujący dobrze wyszkoloną kadrą i odpowiednim sprzętem, a trafiają do niego pacjenci z całego makroregionu" - argumentuje.

Zabiegi znajdą się w świadczeniach szpitalnych i będą wykonywane przez gastologów u pacjentów, spełniających wymagania medyczne. W Polsce tego typu zabiegi przeprowadza się w kilku ośrodach. W Japonii, gdzie wynaleziono metodę endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej, leczonych jest w taki sposób ok. 30 proc. przypadków raka żołądka. 

Łagodne zmiany przednowotworowe

Łagodne zmiany przednowotworowe najczęściej nie dają żadnych objawów, czasem występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub biegunka, zwykle jednak pacjent dowiaduje się o chorobie podczas wykonanej profilaktycznie kolonoskopii lub gastroskopii.

na podst. mat. onkol.kielce.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.