Zęby mleczne: jak o nie dbać?

Przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać jest jednym z bardziej szkodliwych mitów funkcjonujących wśród rodziców. Troska o pierwsze ząbki malucha jest równie ważna jak w przypadku stałego uzębienia. Zdrowe mleczaki pomagają zapobiec m. in. chorobom zębów stałych, a także wadom zgryzu – przekonuje dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Zęby mleczne pojawiają się już w pierwszym roku życia i pozostają w jamie ustnej ok. 12 lat. Choć to uzębienie przejściowe należy dbać, aby nie rozwinęła się w nich próchnica. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce problem próchnicy zębów mlecznych dotyczy prawie  90 proc. najmłodszych . 

Zęby mleczne: ci warto o nich wiedzieć?

"Zęby mleczne pełnią istotną funkcję w rozwoju całej twarzoczaszki człowieka. Pod ich korzeniami znajdują się związki zębów stałych. Próchnica, która jest chorobą zakaźną szybko przenosi się na stałe uzębienie" – mówi Przemysław Uliasz, stomatolog.."Nieleczone schorzenia jamy ustnej w dzieciństwie mogą powodować także wady zgryzu. Gdy pojawia się konieczność wczesnego usunięcia zębów mlecznych może dojść do zahamowania wzrostu kości szczęki i żuchwy. Zaburzenia te nierzadko wymagają skomplikowanego leczenia ortodontycznego".   

Mleczaki mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny niż zęby dorosłych. Również ich miazga jest znacznie większa, a co za tym idzie bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Co więcej korzenie zębów mlecznych są cieńsze i szerzej rozstawione. Wszystko to przekłada się na mniejszą odporność, szybszy postęp próchnicy oraz utrudnione możliwości zakładania plomby. Również proces ekstrakcji zębów mlecznych jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku ich stałych odpowiedników.  Ze względu na to najlepiej nie dopuszczać do powstawania próchnicy u dzieci.

Lekcje stomatologii

Aby przełamać u najmłodszych strach przed dentystą oraz zadbać o dziecięce uśmiechy, w ramach „Lekcji Stomatologii” uczniowie warszawskich przedszkoli i szkół podstawowych są zapraszani do udziału w darmowych spotkaniach ze stomatologiem. Podczas takich wizyt pociechy oprowadzane są po gabinecie lekarza, gdzie poprzez zabawę zapoznają się z przyrządami stomatologicznymi. Jednak spotkania te są nie tylko okazją do zapoznania się z tajnikami pracy dentysty, ale także szansą na bezpłatny przegląd zębów oraz wykonanie fluoryzacji (za wcześniejszą zgodą rodziców).

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.