Ostrogi: objawy, leczenie

Problem ostrogi piętowej może przydarzyć się każdemu, bez względu na wiek i tryb życia. Ból w okolicach pięty ogranicza sprawność chodu czy biegu. Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej? Na co zwracać uwagę?

Ostrogą piętową nazywane jest  zapalenie przyczepu powięzi podeszwowej do kości piętowej. Schorzenie powstaje na skutek nadmiernego rozciągania więzadła stopy (powięzi podeszwowej), czemu sprzyja koślawienie pięty przez chodzenie w zbyt luźnym, niestabilnym obuwiu czy przy zbyt dużym obciążaniu przedniej części stopy(tenis, badminton czy siatkówka). Ostrogą zagrożone są także osoby otyłe. Zaniedbany stan zapalny prowadzi do tworzenia się złogów wapiennych, a w konsekwencji narośli na spodzie stopy, którą nazywa się ostrogą piętową.

„Ból, który odczuwa chory, jest spowodowany jednak nie wyrostkiem kostnym, który jest widoczny na zdjęciu RTG tylko u 50% pacjentów, ale stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego. I to właśnie ono wymaga leczenia” – mówi dr n. med. Cezary Michalak ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Ostroga piętowa: leczenie

"Ortopeda na podstawie wywiadu i palpacji stopy, czyli badania dotykiem, może zlokalizować faktyczne źródło bólu. W przypadku ostrogi piętowej będzie ono w okolicach środka pięty. W chorobie Haglunda, czasem mylonej z ostrogą piętową, bolesność odczuwana jest ponad piętą, w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Diagnozę potwierdza zdjęcie RTG lub badanie ultrasonograficzne” – mówi specjalista.

Zalecenia przy występowaniu ostrogi piętowej:

• noszenie specjalistycznych wkładek amortyzujących piętę np. żelowych, 

• używanie wkładek korekcyjnych, o ile deformacja stopy tego wymaga,

• noszenie butów na niskim obcasie, z elastyczną, amortyzującą podeszwą,

• przyjmowanie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych poleconych przez lekarza,

• fizykoterapia (np. laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne), kinezyterapia (ćwiczenia),

• czasem specjalistyczny masaż stóp,

• czasami stosowanie na noc szyny (ortez) albo tzw. taping, czyli opatrunek z plastrów.

• jeśli powyższe metody nie dają efektu wskazane są dodatkowe formy terapii. Doraźnie, stosuje się zastrzyk z leku miejscowo znieczulającego oraz ze sterydu, co niekiedy przynosi ulgę. W ostatnich latach popularność zdobyła terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP), zabieg stymulujący gojenie, polegający na wstrzyknięciu w przyczep rozcięgna zagęszczonego czynnika wzrostu uzyskanego z krwi chorego.

•  w nielicznych przypadkach operacja:  najczęściej wykonuje się wycięcie bolesnej zmiany. 

Ostroga piętowa jest może nawracać, dlatego ważne jest zastosowanie się do rad specjalisty (noszenie butów na podeszwie elastycznej, ćwiczeń stóp czy zachowanie prawidłowej wagi ciała).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.