Smart-pigułka nadaje czyli o diagnostyce układu pokarmowego przyszłości

Australijscy uczeni przeprowadzili pierwsze testy na zwierzętach elektronicznej pigułki, która mierzy stężenie gazów w układzie pokarmowym. Niektóre wyniki były odwrotne, niż badacze się spodziewali.

Czy tak niedługo będzie wyglądała diagnostyka chorób układu pokarmowego? Pigułka opracowana w australijskim RMIT University jest prosta w użyciu - po połknięciu zebrane o gazach informacje przesyła z żołądka i jelit prosto do smartfona.

Pigułka przyszłości

Wynalazek przeszedł już pierwszy test na zwierzętach. Uczeni wybrali do eksperymentu świnie, ponieważ mają one podobny system pokarmowy do ludzkiego.
Badanie, które sprawdzało działanie błonnika w diecie, pokazało, że dzięki sprytnemu urządzeniu można uzyskać cenne informacje, a niektóre dane okazały się być sprzeczne z intuicją.

Mała ilość błonnika wiązała się bowiem z 4-krotnie większą produkcją wodoru w jelicie cienkim w porównaniu do diety bogatej w błonnik. Sugeruje to, że bogata w tę substancję dieta może pomagać np. osobom z zespołem jelita drażliwego wywołanym zbyt dużą aktywnością bakterii w jelicie.

"To była niespodzianka, ponieważ wodór jest produkowany w procesie fermentacji, więc oczekiwaliśmy, że więcej błonnika spowoduje powstanie większej ilości tego gazu" - tłumaczy kierujący pracami prof. Kourosh Kalantar-Zadeh.

Na wzdęcia mniej błonnika

Pigułka pokazała też inne reakcje. Duża ilość błonnika powodowała większą produkcję metanu w jelicie grubym. To może z kolei oznaczać, że ograniczenie błonnika w diecie może pomóc przy wzdęciach. Nie było natomiast różnicy w stosunku ilości metanu do ilości dwutlenku węgla, co sugeruje, że zmiany ilości błonnika nie wpłyną na stan osób z zespołem jelita drażliwego związanym z obecnością w jelitach metanu - tłumaczą uczeni.

"Smart-pigułka pozwala nam na precyzyjne sprawdzenie, gdzie produkowane są jakie gazy i pomaga nam zrozumieć aktywność mikrobiologiczną w tych miejscach - to pierwszy krok do obalenia mitów na temat wpływu jedzenia na nasz organizm i zastąpienia ich twardymi faktami" - mówi prof. Kalantar-Zadeh.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.