Nowy enzym - ważne odkrycie

Fosfataza glicerolo-3-fosforanu jest obecna w różnych tkankach i chroni je przed toksycznym działaniem nadmiaru glukozy. Jej znalezienie otwiera nowe potencjalne ścieżki terapii cukrzycy, otyłości i innych zaburzeń.

Enzym oznaczany w skrócie G3PP wykryli badacze z University of Montreal Hospital Research Centre.

"Niezwykle rzadko od lat 60-tych się zdarza, aby odkryto nowy enzym działający w centrum procesów metabolizmu składników odżywczych we wszystkich tkankach ssaków i prawdopodobnie trafi on do podręczników biochemii" - mówi jeden z odkrywców prof. Marc Prentki.

Uczeni wyjaśniają, że zbyt duży poziom glukozy prowadzi do powstawania nadmiernych ilości glicerolo-3 fosforanu w komórkach, co z kolei może powodować uszkodzenia tkanek. Proces ten przyczynia się m.in. do obumierania komórek beta w trzustce.

Nowo znaleziony enzym może temu zapobiegać. Dzieje się tak, ponieważ rozkłada on glicerolo-3 fosforan do usuwanych z komórki prostszych substancji.

To ważna informacja z punktu widzenia medycyny - twierdzą odkrywcy. G3PP można bowiem teoretycznie wykorzystać w terapii takich zaburzeń, jak cukrzyca, otyłość, czy zespół metaboliczny. Badacze poszukują już małych cząsteczek aktywujących enzym.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.