Stożek rogówki - kto jest zagrożony?

W szeroko zakrojonym badaniu, naukowcy określili związki między ryzykiem choroby a różnymi problemami zdrowotnymi i innymi czynnikami. Odkrycie może pomóc w postawieniu odpowiednio wczesnej diagnozy.

Badanie przeprowadził zespół z University of Michigan, który przeanalizował uzyskane z towarzystw ubezpieczeniowych dane na temat ponad 16 tys. osób. Połowa z nich była dotknięta chorobą, połowa była od niej wolna.

Obszerna analiza pokazała różne związki. Aż 6-krotnie bardziej od reszty populacji zagrożone były osoby z zespołem Downa. To wynik potwierdzający wcześniejsze obserwacje. Chorobie sprzyjała też astma i bezdech senny. Tymczasem badacze nie znaleźli związku między różnymi chorobami podejrzewanymi o związek ze stożkiem rogówki - np. z katarem siennym, tętniakiem aorty, wypadaniem płatka zastawki mitralnej, czy depresją. Co ciekawe, o 20 proc, mniejsze ryzyko miały osoby z cukrzycą, a było ono jeszcze niższe przy towarzyszących jej powikłaniach.

Odkryte relacje nie dotyczą jednak tylko innych chorób. Jak zauważono już wcześniej, częściej chorowali mężczyźni. O 50 proc. większe ryzyko dotyczyło osób pochodzenia afroamerykańskiego i latynoskiego, tymczasem Azjaci wbrew poprzednim obserwacjom mieli prawie o 40 proc. mniejsze ryzyko zachorowania.

Według autorów badania, choć nie określało ono zależności przyczynowo-skutkowych, znalezione relacje mogą pomóc lekarzom w postawieniu diagnozy na czas, co pozwoli odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.