Macierzyństwo wydłuża życie

Według nowego badania kobiety, które urodziły więcej dzieci, mają dłuższe telomery. Uczeni podejrzewają działanie estrogenu lub czynników społecznych.

Badacze z Simon Fraser University, w odstępie 13 lat sprawdzili długość telomerów 75 kobiet z wiejskich społeczności w Gwatemali i porównali je z historią ich macierzyństwa.

Analiza pokazała, że urodzenie większej liczby dzieci, które przeżyły, oznaczało większą długość skracających się wraz ze starzeniem organizmu telomerów matek.

Naukowcy tłumaczą, że wyniki te zaprzeczają związanej z ewolucją tzw. teorii historii życiowej, według której wydanie na świat większej liczby potomstwa wiąże się z krótszym życiem. 

Próbując wyjaśnić te rezultaty, badacze sugerują dwie możliwości. W jednej z nich komórki mogą być chronione przez większe ilości estrogenu. Może też działać pomoc społeczna. W badanych populacjach, kobiety z większą liczbą dzieci otrzymują bowiem więcej wsparcia, co z kolei może pozwalać ich organizmom na wydatkowanie większej ilości energii na regenerację.  

Krótko mówiąc urodzenie większej liczby dzieci spowalnia proces starzenia się biologicznego matki.

To dobra informacja, z której powinny wyciągnąć wnioski społeczeństwa zachodnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Co pana podnieca?

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji