Będzie przełom w leczeniu cukrzycy?

Na ten rok zaplanowane są dwa badania kliniczne "sztucznej trzustki". Twórcy urządzenia liczą na to, że testy doprowadzą do jego zatwierdzenia przez FDA.

Wynalazek naukowców z University of Virginia School of Medicine co kilka minut samodzielnie monitoruje poziom glukozy we krwi i wprowadza do organizmu odpowiednią ilość insuliny. Dodatkowo, dzięki współpracy ze smartfonem pozwala na połączenie z odległym serwerem monitorującym oraz usługi telemedyczne.

"Naszym głównym celem jest ustanowienie nowego paradygmatu leczenia cukrzycy: sztuczna trzustka nie jest jednofunkcyjnym urządzeniem, ale towarzyszącym pacjentowi, dopasowującym się do jego potrzeb elektronicznym ekosystemem terapeutycznym" - opowiada twórca systemu dr Boris Kovatchev.

W tym roku, w 9 ośrodkach w USA i Europie mają zostać przeprowadzone dwa badania sponsorowane przez amerykański National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.

W pierwszym z nich 240 pacjentów będzie przez 6 miesięcy testowało urządzenie w normalnych, codziennych warunkach. Potem, przez kolejne pół roku, 180 pacjentów wybranych z pierwszej grupy sprawdzi działanie nowego, sterującego wynalazkiem algorytmu.

Uczeni liczą na to, że badania doprowadzą do zatwierdzenia ich pomysłu przez FDA.

<< Materiał wideo opisujący działanie "sztucznej trzustki"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.