Ćwiczenia w młodości to lepsze bakterie

Badanie na szczurach pokazało, że ruch na wczesnym etapie życia wspiera rozwój korzystnego mikrobiomu. W dorosłości jego zmiana może być trudniejsza.

Autorzy pracy, naukowcy z University of Colorado w Boulder przypominają, że zamieszkujące organizm człowieka mikroorganizmy oddziałują na jego zdrowie - m.in. regulują działanie układu immunologicznego, czy nerwowego (np. wywierają działanie antydepresyjne). Badacze tłumaczą też, że o ile w dorosłym życiu własną kompozycję mikroorganizmów można w pewnym stopniu zmienić, to dużo bardziej plastyczna jest ona w młodym wieku.

Nowe badanie, przeprowadzone na szczurach pokazało, że jednym z ważnych czynników w kształtowaniu mikrobiomu jest ruch, co ważne - we wczesnym okresie życia. Młode gryzonie, które codziennie, z własnej woli ćwiczyły, rozwinęły bardziej korzystny mikrobiom od zażywających małej ilości ruchu oraz od ćwiczących, ale dorosłych szczurów. Wśród korzystnych różnic był np. silniejszy rozwój probiotycznych bakterii w jelicie.

"Ćwiczenia wpływają na wiele aspektów zdrowia, zarówno na metabolizm, jak i na stan psychiki. Dopiero zaczynamy przyglądać się plastyczności jelitowych mikrobów" - mówi prof. Monika Fleshner, główna autorka eksperymentu.

Badacze nie wiedzą jeszcze dokładnie, jaki okres w życiu jest najważniejszy, ale opierając się na dotychczasowych wynikach spekulują, że im wcześniej ćwiczenia zaczną działać, tym lepiej.

>> Polecamy też doniesienie o rozwoju mikrobiomu jeszcze w czasie ciąży.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.