Sygnowanie żywności pomoże w walce z otyłością i nadwagą

Rada Naukowa programu "Wiem, co wybieram" zgłosiła uwagi do przedstawionego przez resort zdrowia Narodowego Programu Zdrowia. Prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska do wdrożenia mechanizmów zachęcających konsumentów do sięgania po zdrowe produkty.

Przewodnicząca polskiej rady naukowej programu „Wiem, co Wybieram”, prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewskaw imieniu Rady, nie ma wątpliwości, że poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej - zakładana w Narodowym Programie Profilaktyki Nadwagi i Otyłości- może zostać osiągnięta przez wykorzystanie mechanizmów już istniejących w innych krajach i zachęcających konsumentów do sięgania po zdrowsze produkty. Jej zdaniem jednym z takich rozwiązań jest system znakowania produktów spożywczych „Choices”, którego polskim odpowiednikiem jest „Wiem, co Wybieram”. W przedstawionym przez rząd projekcie tego typu programy zostały pominięte.   

Rada położyła także nacisk na to, by zmiany wprowadzane były sukcesywnie, a nie z dnia na dzień, co pozwoli uniknąć protestów branży spożywczej i niezadowolenia konsumentów – tak, jak było to w przypadku tzw.  rozporządzenia sklepikowego. 

Zdaniem ekspertów istotny jest również fakt, że wzrost cen mniej zdrowych produktów, spowodowany np. ich opodatkowaniem, niekoniecznie wpłynie na niechęć konsumentów do ich kupowania. Jako klucz do sukcesu stawiają natomiast rolę edukacji konsumentów. W ocenie prof. Danuty Kołożyn-Krajewskiej bez ich otwartości na zmiany i rosnącej świadomości nie uda się stawić czoła chorobom cywilizacyjnym spowodowanym złą dietą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.