Projekt KIDS: o cukrzycy u dzieci

Cukrzyca zdiagnozowana u dziecka staje się chorobą całej rodziny i najbliższego otoczenia – dotyka pacjenta i wszystkich domowników. Oprócz opieki medycznej, ważna jest troska i zrozumienie najbliższych. Trzeba edukować dzieci w szkole, nauczycieli i rodziców. Zajmuje się tym Sanofi, realizując program na rzecz dzieci cierpiących z powodu cukrzycy – Kids & Diabetes in Schools (KiDS).

Liczba zachorowań na cukrzycę wśród dzieci wzrośnie do 2020 roku o ok. 70 proc. Obecnie co 10 minut  jedno dziecko na świecie dowiaduje się, że jest chore. 

Do niedawna cukrzyca typu 1 była najczęściej występującą odmianą wśród dzieci i młodzieży. W ostatnich latach zauważono jednak coraz więcej zachorowań na cukrzycę typu 2, która zwykle dotykała dorosłych pacjentów. Największe ryzyko zachorowania istnieje u dzieci otyłych, nieprawidłowo odżywiających się i mało aktywnych ruchowo. Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzaną w szkolnej ławce, przed telewizorem, komputerem coraz więcej z nich jest narażonych i zagrożonych wystąpieniem choroby.

KIDS: profilaktyka i przeciwdziałanie

Sanofi myśląc o najmłodszych pacjentach i chcąc wyjść naprzeciw ich potrzeb zapoczątkowała projekt  Kids & Diabetes in Schools (KiDS), którego adresatami są nie tylko dzieci i młodzież, ale przede wszystkim środowisko szkolne i rodzina. Program edukacyjny w ciekawy sposób pokazuje mechanizmy cukrzycy, zarówno typu 1 jak i 2, uwrażliwiając rówieśników na problem, a także uczy jak przeciwdziałać chorobie.

Inicjatywa KiDS to wielowymiarowy projekt edukacyjnych, który uczy młodych pacjentów i daje im wskazówki na temat tego, jak żyć ze zdiagnozowaną cukrzycą w pełni i co robić, by nie dać się zdominować chorobie. Jest również adresowany do nauczycieli, by wiedzieli jak obchodzić się z chorym dzieckiem i stworzyć mu jak najlepsze warunki do nauki i zabawy, do szkolnych kolegów i koleżanek, by przeciwdziałać dyskryminacji i uczyć wrażliwości, a także do rodziców, by wiedzieli jak przygotować chore dziecko do efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania poza domem i bez opieki najbliższych.

Pierwszy pilotażowy projekt KiDS został uruchomiony w Indiach i Brazylii, gdzie zachorowalność wśród dzieci na cukrzycę jest jedną z najwyższych na świecie. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.