Nowa opcja w leczeniu RZS

Sanofi i Regeneron przedstawiły wyniki kluczowego badania fazy 3 oceniającego sarilumab – preparat stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wyniki badania o nazwie SARIL-RA-TARGET zaprezentowano w trakcie tegorocznej konferencji Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego (ACR) w San Francisco. Badania wykazały, że dzięki zastosowaniu sarilumabu zauważono m.in. znaczną poprawę w zakresie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz poprawę sprawności fizycznej.

„Reumatoidalne zapalenie stawów potrafi być chorobą wyniszczającą i w istotny sposób obniżającą jakość życia pacjentów. Pomimo dostępności wielu różnych metod leczenia nadal konieczne jest opracowywanie nowych leków, aby skutecznie rozwiązywać aktualne problemy, jak częsty brak odpowiedzi na leczenie”  – powiedział dr Roy Fleischmann, profesor w Klinice Chorób Wewnętrznych, Uniwersytetu Teksańskiego, Southwestern Medical Center, który był głównym autorem tego badania. 

Zdaniem specjalistów jeśli sarilumab zostanie zatwierdzony może stanowić potencjalną opcję leczenia u pacjentów z RZS o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. W badaniu SARIL-RA-TARGET wzięło udział 546 pacjentów z RZS, u których stwierdzono niewystarczającą reakcję na leczenie inhibitorami TNF-alfa bądź nietolerancję tych leków (TNF-IR). Pacjentów przydzielono w sposób przypadkowy do jednej z trzech grup terapeutycznych, w których uczestnicy co 2 tygodnie samodzielnie aplikowali sobie podskórnie badany lek w dawce 200 mg, 150 mg lub placebo, w uzupełnieniu do leczenia niebiologicznymi lekami przeciwreumatycznymi, modyfikującymi przebieg choroby (DMARD). 

Główne wyniki przedstawiono już w maju 2015 r. W obu grupach otrzymujących sarilumab wykazano istotną klinicznie i statystycznie poprawę sprawności fizycznej w porównaniu z placebo pod względem obu pierwszorzędowych punktów końcowych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.