FDA zatwierdziła nowy lek przeciw HIV

Genvoya to tabletka łącząca elwitegrawir, kobicistat, emtrycytabinę i alafenamid tenofowiru. Lek zyskał też niedawno pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków.

Wskazanie to kompletna terapia zakażenia HIV-1 u dorosłych z aktualnie obniżoną ilością wirusa i dzieci od 12 roku życia i od 35 kg wagi nieleczonych wcześniej innymi środkami przeciw HIV. Lek nie jest zalecany osobom z poważnym uszkodzeniem nerek.

Tabletka zawiera nową, wcześniej zatwierdzoną formę tenofowiru, która pozwala na stosowanie mniejszego stężenia we krwi przy lepszym przedostawaniu się substancji do komórek z replikującym się wirusem.

Lek wykazuje mniejszą toksyczność dla nerek i powoduje mniejszy spadek gęstości mineralnej kości niż wcześniejsze terapie z użyciem tenofowiru. Powoduje jednak większy wzrost stężenia lipidów we krwi (podnosi ogólny poziom cholesterolu i lipoprotein niskiej gęstości). Najczęstszy skutek uboczny to mdłości. Poważne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić to m.in. zaburzenia pracy nerek, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, redystrybucja tkanki tłuszczowej i zmiany w układzie odpornościowym. Lek może też powodować zwiększenie stężenia kwasu mlekowego we krwi i poważne uszkodzenia wątroby - oba te zjawiska mogą nawet prowadzić do zgonu.

Pod koniec września nowy środek uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków, która rozpatrywana jest przez Komisję Europejską.

Źródło: FDA via Medical News Today

European Medicines Agency
European Medicines Agency
European Medicines Agency

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji